Päärata+ maakunnat: Rahoitus pääradan parantamiseen välillä Pasila-Riihimäki tulee osoittaa valtion vuoden 2020 budjetissa

Pääradan parantaminen välillä Pasila – Riihimäki odottaa toteutusvalmiina rahoitusta – rahoitus tulee osoittaa valtion vuoden 2020 budjetissa.

Helsinki-Tampere raideliikenteen palvelutason kehittäminen edellyttää toimenpiteitä vaiheittain koko yhteysvälillä. Pasila-Riihimäki 2-vaihe on rataverkon toimivuuden kannalta kriittisen Helsinki-Tampere-yhteysvälin ainoa jo suunniteltuvalmiudeltaan kunnossa oleva radan kehittämistoimenpide. Se tarvitsee vain investointipäätöksen.

Allekirjoittaneet Päärata+ -maakunnat edellyttävät, että pääradan välityskyvyn parantamiselle välillä Pasila – Riihimäki osoitetaan 20 000 000 €:n suuruinen aloitusmääräraha vuoden 2020 budjetissa, koska pääradan parantamistyö tulee aloittaa heti. Suunnitelmat em. rataosan parantamiseksi ovat valmiina.

Tutustu tästä Päärata+ maakuntien kannanottoon

Lisätietoja antavat allekirjoittaneet maakuntajohtajat:

Kanta-Häme:
Anna-Mari Ahonen, anna-mari.ahonen@hame.fi

Etelä-Pohjanmaa: 
Antti Saartenoja, antti.saartenoja@etela-pohjanmaa.fi

Keski-Suomi:
Tapani Mattila, tapani.mattila@keskisuomi.fi

Pirkanmaa:
Esa Halme, esa.halme@pirkanmaa.fi

Pohjanmaa:
Kaj Suomela, kaj.suomela@obotnia.fi

Satakunta:
Asko Aro-Heinilä, asko.aro-heinila@satakunta.fi